Weksel nie zabezpiecza odzyskania należności

Co daje wierzycielowi weksel, czy to wystarczające zabezpieczenie wierzytelności, oto jest pytanie. Otóż weksel nie jest żadnym zabezpieczeniem np. pożyczki której umowie często towarzyszy. Weksel umożliwia tylko sprawniejsze uzyskanie tytułu wykonawczego lub przynajmniej nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym. Jeżeli jednak okaże się ze dłużnik nie ma dochodów, majątku, to na nic tytuł wykonawczy, skoro egzekucja pożyczki (czy innej należności wcześniej niby że zabezpieczonej wekslem) okaże się po prostu bezskuteczna! Pożyczki pod weksel są udzielane często, można rzec, że zbyt często. Dlatego, że pożyczkodawca jeden z drugim bezmyślnie zadowala się wystawieniem mu weksla przez pożyczkobiorcę i często nie wymaga już żadnego faktycznego zabezpieczenia jakim jest zastaw albo wpis na hipotekę.

Dobra więc rada – jeżeli udzielasz pożyczki to żądaj zabezpieczenia rzeczowego a jeśli nie to najpierw sprawdź komu pożyczki masz zamiar udzielić. Niech przedstawi Ci zaświadczenie o dochodach a jeszcze lepiej po prostu wyciąg z konta bankowego: http://pozycz.edu.pl/2019/07/02/prywatna-pozyczka-a-sprawdzenie-dochodow-pozyczkobiorcy/, raport o sobie samym z BIK, z KRD… Sprawdź go tez w internecie czyi w wyszukiwarce Google wpisując jego imię i nazwisko wraz z takimi słowami jak „dłużnik”, „dług”, „wierzytelności” a nawet „oszust”. I nie licz zbytnio na to, że jakby co, to jakaś świetna firma windykacyjna odzyska dla Ciebie pieniądze od (oficjalnie) niewypłacalnego dłużnika. Firmy windykacyjne bowiem, jak mało kto przechwalają się swoimi możliwościami, skutecznością, szczególnie na swych stronach internetowych. W praktyce zaś często leżą i kwiczą z bezsilności nad zleceniem o ile w ogóle wcześniej próbowały coś robić.

2 razy skomentowano “Weksel nie zabezpiecza odzyskania należności”

  1. Udzieliłem koledze z pracy nieoprocentowanej pożyczki. Nie zawarliśmy pisemnej umowy lecz wystawił mi tylko weksel. Teraz zaczynam mieć obawy czy sam weksel wystarczy do uzyskania w razie potrzeby wyroku?

    1. Jak najbardziej tak, na podstawie samego weksla można uzyskać prawomocny wyrok. Weksel jest nawet korzystniejszy od umowy pożyczki a to pod tym względem, że z weksla można otrzymać nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym i nawet jeżeli dłużnik odwoła się od nakazu zapłaty, można dokonać komorniczego zabezpieczenia na mieniu dłużnika. To generalnie zniechęca dłużników do odwoływania się (przeciągania w czasie postępowania sądowego) także i dlatego, że wnosząc zarzuty od nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym, dłużnik musi dokonać w sądzie stosownej opłaty. Najlepiej jednak mieć w przypadku pożyczki zarówno weksel jak i umowę pożyczki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.