Sposoby finansowania zakupu nieruchomości

Kredyt na zakup nieruchomości, od lat jest oceniany jako jedna z najpopularniejszych form sfinansowania takiego zakupu. Zaskoczenia być nie może, nieruchomości są tak drogie, że innej opcji zakupu czasami nie ma. Czy na pewno? W jaki sposób inaczej zdobyć nieruchomość?

Praca. Najprostszym i najbardziej logicznym rozwianiem jest zarobienie na nieruchomość i kupienie jej za gotówkę. Oczywiście często to dość karkołomne zadanie, ale i takie możliwości bywają. Można pomyśleć o dodatkowej pracy, założeniu firmy czy wyjeździe za granicę, do pracy, która przyniesie większe zyski.

Pożyczka od rodziny. Jeśli mamy taką możliwość, część pieniędzy lub całość można pożyczyć od rodziny czy też przyjaciół. Ta opcja ma same zalety – nie potrzeba zabezpieczenia a koszty pożyczki można ustalić w drodze negocjacji – często kosztów ma ich wcale, co jest doskonałą wiadomością. Oczywiście nie można zapominać o zarejestrowaniu takiej pożyczki w urzędzie skarbowym.

Sprzedaż posiadanej nieruchomości i kredytowanie nowej, ale tylko w części. Jeśli posiadamy nieruchomość, możemy ją sprzedać i wystąpić o kredytowanie ale tylko do wysokości sumy, która nam brakuje do zakupu nowej nieruchomości – koszty i warunki takiego kredytu często są o wiele bardziej korzystne.

Leasing nieruchomości. Jeśli prowadzimy działalność gospodarczą, nieruchomość możemy wyleasingować. Ta opcja ma wiele pozytywów – największym jest fakt, iż koszty rat leasingowych możemy wliczać w koszty uzyskiwania przychodów firmy.

Podsumowując – decyzja o tym, by wziąć kredyt hipoteczny jest bardzo łatwa. Warto zastanowić się jednak, czy nie lepiej znaleźć inne sposoby sfinansowania zakupu nieruchomości. Nie zawsze jest to możliwe, ale czasami się udaje. Warto się tym zainteresować, głównie z uwagi na to, że często jest to rozwiązanie o wiele bardziej korzystne. Oczywiście jeśli nie będziemy mieć takich możliwości, trzeba zdecydować się na kredyt – jeśli tak będzie trzeb zwrócić wielką uwagę na to, by był tani i oparty na dobrych warunkach. Na początek sugerujemy skorzystanie z porównywarki kredytów hipotecznych. Może to nam się tylko opłacać.

1 raz skomentowano “Sposoby finansowania zakupu nieruchomości”

  1. Jeżeli postudiujemy trochę oferty kredytów mieszkaniowych , to zauważymy ich niewiarygodnie niskie oprocentowanie. I to w dodatku oprocentowanie rzeczywiste. Na poziomie oprocentowania lokaty terminowej! Oczywiście coś tu nie pasuje w takim przypadku, bo środki na kredyty hipoteczne banki mają właśnie z lokat i kont bankowych. Nie może być tak, że faktycznie oprocentowanie lokaty jest na poziomie oprocentowania rzeczywistego kredytu mieszkaniowego, bo bank nic nie miałby z tego. Jest to tylko swego rodzaju iluzja, bo to niskie RRSO jest podawane z zastrzeżeniem nierealnie wysokiego wkładu własnego kredytobiorcy. Pewnie zresztą gdyby ktoś chciał kredyt z takim wkładem własnym to bank umyłby ręce od tego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.