Kredyt hipoteczny w banku a BIK

Kredyt hipoteczny jest zawsze zabezpieczony dla banku na hipotece nieruchomości, która została zakupiona na tenże kredyt. Niezależnie jednak od tego, aby móc otrzymać z banku kredyt hipoteczny, kredytobiorca musi zostać pozytywnie zweryfikowany co do jego zdolności kredytowej.

Zabezpieczenie zabezpieczeniem, ale bank chce mieć jak najwyższą pewność, że kredytobiorca samodzielnie kredyt spłaci i bez opóźnień. Sprawdzana jest więc wysokość dochodów kredytobiorcy które osiąga on na podstawie umowy o pracę lub w innej formie, ale muszą to być dochody udokumentowane i regularne. Kolejnym istotnym czynnikiem rzutującym na decyzję kredytową jest ewentualne zadłużenie sprawdzane głównie w BIK, gdzie znajdują się informacje o innych kredytach zaciągniętych przez osobę ubiegającą się o kredyt, w naszym wypadku o kredyt hipoteczny. I nie chodzi tu tylko o zaległe kredyty ale też te które są spłacane bez opóźnień ale są obciążeniem dla kredytobiorcy.

Jak chodzi o ocenę zdolności kredytowej klienta dokonywaną przez banki, to sprawdzenie jego historii oraz aktualnego stanu kredytowych zadłużeń w Biurze Informacji Kredytowej jest standardem. Czy jest to warunek narzucony z góry, to nie jestem tego pewien. Nad działaniami banków czuwa Komisja Nadzoru Finansowego i wydała oraz od czasu do czasu wydaje nowe rekomendacje dla banków, ale prawdę powiedziawszy, to ja nie doczytałem się nigdzie o nakazie sprawdzania potencjalnych kredytobiorców w BIK.

Przed złożeniem wniosku o kredyt, kredytobiorca powinien pozbyć się jak największej wartości swych zobowiązań a przewidując, że będzie starał się niebawem o kredyt hipoteczny, nie powinien zaciągać innych kredytów ponad miarę. Dotyczy to także kart kredytowych. Oferty kart kredytowych są kuszące, ale nawet niewykorzystywana karta obniża zdolność kredytową jej właściciela: http://kredyt.sanok.pl/karta-kredytowa-a-informacja-w-bik/.
Różnice w wymaganiach zdolności kredytowej pomiędzy bankami mogą być znaczne, dlatego jeśli taka zdolność kredytowa jest na pograniczu (jest lub jej nie ma) to nie tylko numer jeden w porównywarce brać pod uwagę.

1 raz skomentowano “Kredyt hipoteczny w banku a BIK”

  1. O tym, czy dostaniesz kredyt hipoteczny czy też nie, decyduje bank po wnikliwej analizie Twojej sytuacji finansowej. Jako potencjalny kredytobiorca musisz wykazać się tak zwaną zdolnością kredytową, czyli udowodnić, że będziesz w stanie spłacić kredyt razem z odsetkami w wyznaczonym terminie.
    Po złożeniu wniosku bank sprawdzi, czy posiadasz stabilne zatrudnienie, jaka jest wysokość Twoich dochodów oraz wydatków i oceni, jaką kwotą możesz dysponować na ewentualną spłatę zadłużenia. Duże znaczenia ma tutaj także Twoja historia kredytowa, którą sprawdzić można w Biurze Informacji Kredytowej. Jeżeli do tej pory wszystkie zaciągnięte pożyczki i kredyty spłacałeś w terminie to jest prawdopodobne, że z kredytem hipotecznym będzie podobnie. A brak historii kredytowej – brak do tej pory zaciągniętych kredytów, to brak istotnego atutu do oceny zdolności kredytowej. Czynnikami, które wpływają na zdolność kredytową są także Twój wiek oraz wielkość rodziny, a zwłaszcza liczba osób, które pozostają na Twoim utrzymaniu.
    Pamiętaj, że każdy bank podchodzi do sprawdzania zdolności kredytowej indywidualnie i przywiązuje różną wagę do różnych kryteriów – jeżeli nawet w jednej placówce spotkasz się z odmową, spróbuj w innej, być może spotkasz się tam z lepszą oceną swojej sytuacji i dostaniesz wybrany kredyt.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.