Kalkulator lokat – czym jest i jak działa

Przed podjęciem decyzji o założeniu lokaty warto zadać sobie pytanie, czy pieniądze na lokacie rzeczywiście rosną ale przejdźmy do rzeczy. Kalkulator lokat jest narzędziem, które umożliwia wyliczenie zysków z lokaty. Jest to możliwe, jeśli znane są takie parametry, jak oprocentowanie nominalne, częstotliwość kapitalizacji odsetek, okres na jaki została założona lokata. Narzędzie to pozwala również efektywnie obliczyć oprocentowanie lokaty i podatek Belki, dzięki czemu można w prosty sposób porównać konkretne lokaty i wybrać tę najkorzystniejszą. Kalkulator jest ciekawym rozwiązaniem dla tych, którzy mają problem z podjęciem decyzji, co do założenia konkretnej lokaty. Banki prześcigają się w swoich ofertach i nie jest łatwo dokonać dobrego wyboru, a kalkulator w znacznym stopniu to ułatwia. Dzięki niemu można szybko porównać zyski, jakie płyną z rożnych lokat, z różnym oprocentowaniem i różnym okresem kapitalizacji.

Jak to działa? Żeby obliczyć zyski z inwestycji, należy zapoznać się szczegółowo z konkretną lokatą. Trzeba znać przede wszystkim oprocentowanie nominalne, częstotliwość kapitalizacji odsetek i czas trwania lokaty. Te wszystkie dane wpisuje się w określone pola kalkulatora dostępnego na wielu stronach internetowych. Po wpisaniu wszystkich niezbędnych danych wystarczy nacisnąć ‚oblicz’ i wynik jest natychmiast. Proste i szybkie. Trzeba jednak wiedzieć, że taki kalkulator ma tylko charakter poglądowy i należy go traktować, jako symulację zysków. Nie można powoływać się na konkretne wyliczenia. Jest to tylko podpowiedź, czy warto skorzystać z danej lokaty.
Czy każdy kalkulator zysków z lokat działa tak samo i wykonuje te same obliczenia?

Do czynienia można mieć z różnymi typami kalkulatorów. Jedne obliczają wyłącznie zysk z lokaty, a inne mogą policzyć wysokość odsetek, czy nawet podatek Belki. Jeśli chodzi o wyliczenie wysokości odsetek, to kalkulator może je obliczyć od dnia ostatniej kapitalizacji do dnia likwidacji lokaty. Trzeba jednak wiedzieć, że wysokość wyliczonych odsetek może się różnić od tej wyliczonej przez bank, bo w każdym banku istnieją inne zapisy regulujące tę kwestię. Każda lokata ma swój regulamin, w którym szczegółowo podane są warunki inwestowania. Ciężko jest więc zapoznać się z ofertami wszystkich banków i wyliczyć wysokość odsetek, jeśli nie zna się konkretnych zapisów w regulaminach. Kalkulator może również obliczyć oprocentowanie, a w wyliczeniach pod uwagę oczywiście jest brana kapitalizacja odsetek, która ma miejsce w czasie trwania lokaty. Wyliczenia mogą też uwzględniać podatek od zysków z lokaty, czyli podatek Belki.

1 raz skomentowano “Kalkulator lokat – czym jest i jak działa”

  1. W przypadku depozytów bankowych (lokat terminowych, rachunków oszczędnościowych) możemy mówić oszczędzaniu pieniędzy ale raczej nie o inwestowaniu gdyż odsetki z nawet najlepszych lokat bankowych to marny zysk. Znacznie lepiej wychodzą na tym banki (a jakżeby inaczej, przecież muszą na tym zarobić) gdyż dzięki naszym lokatom uzyskują środki na udzielanie kredytów i to już są inwestycje. Jednak i Ty możesz zarabiać w ten sposób bo zamiast lokować pieniądze w banku, możesz zainwestować np. w udzielnie prywatnej pożyczki. No właśnie, jak dobrze pójdzie. Może się bowiem zdarzyć że pożyczkobiorca nie dość że dobrowolnie nie zwróci Ci pieniędzy to jeszcze ich nie odzyskasz, w tym nawet z pomocą komornika. No cóż, do odważnych świat należy. Jednak jeżeli udzielając pożyczki zażądasz zabezpieczenia a szczególnie hipoteki na nieruchomości pożyczkobiorcy, to już Twoja inwestycja staje się prawie tak bezpieczna jak bankowa lokata.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.